Global Bulut Santral Özellikleri
Global Bulut Santral nedir ?

Global Bulut Santral gelişmiş bir PBX santralin sağladığı tüm özellikleri hatta daha fazlasını kurulum ve bakım masrafı gerektirmeden müşterilerimize sunan bir santral hizmetidir.

Global Bulut Santral hizmeti bulunduğunuz lokasyonda fiziksel sunucuya ihtiyaç duymadan internet üzerinden On net olarak çalışan bir hizmettir yani sadece size ayrılmış ve datacenter ortamında barındırılan bir sunucu üzerinden kullanabileceğiniz bir teknolojidir.Global Bulut Santral hizmetinden faydalanabilmeniz için kullanılacak noktada geniş bant internetin (ADSL,Fiber,Kablo) olması yeterlidir. Ip Telefon veya Fxs-Fxo cihazları ile birlikte analog telefonlarla hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Global Bulut Santral hizmeti ile Bakım ve Onarım Maliyetlerinden tamamen Kurtulabilirsiniz ! Uygun fiyatlara görüşebilirsiniz !

Sunucuların barındırıldığı data center yedekli fiber internet altyapısına sahiptir, Güç kaynağı tarafında ups ve jenaröterlerle desteklenmiştir, Firewall ve Atak önleme sistemleri ile tam bir koruma ve güvenliğe sahiptir.

Global Bulut Santral hizmeti inbound veya outbound çağrılarınızı başlatmak ve yönetmek için gereken verimliliği sağlayacak birçok özellik sunar.Eş zamanlı sınırsız çağrı gerçekleştirebilirsiniz, Elektrik ve internet kesintilerinden hiçbir şekilde etkilenmezsiniz, Limitsiz ACD Kuyruklama, Limitsiz Agent, Kapsamlı Raporlama, Gerçek Zamanlı Kuyruk Görüntüleme ve İstatistikleri, Soft-Phone, Predictive Inbound ve Outbound arama sahip olacağınız özelliklerden sadece bazılarıdır.

Nasıl Çalışır ?

Global Bulut Santral birlikte projelendireceğimiz birçok farklı senaryoya göre çalışabilir (dahili adedi vs.)

Hemen bir örnek senaryo ile anlatıma devam edelim ;

Belirlediğiniz firma telefonu dışarıdan arandığında sanal santraliniz telefonu açar ve yine sizin belirlemiş olduğunuz karşılama anonsunu dinletir.(... firmasına hoşgeldiniz satış için 1’i muhasebe için 2’yi teknik departman için 3’ü tuşlayınız dahili numarayı bilmiyorsanız operatöre bağlanmak için 0’ı tuşlayınız yada lütfen bekleyiniz )

Arayan kişi örneğin satış departmanı için belirlenen 1’i tuşladığında satış departmanındaki tüm dahiler aynı anda,yada belirlenmiş olan sırayla çalabilir.Ayrıca örneğin satış departmanı çalışanları için çok önemli bir özellik olan dahili numaraları çalarken aynı zamanda cep telefonuda çalabilir, böylece kişi mobil olarakta çağrıyı cevaplama imkanı bulabilir.Her iki telefondan da ulaşalımadığında ise arayanın ses kaydını alarak ilgili kişiye mail gönderebilir.

Belli hatlardan gelen aramalar ya da belli dahili tuşlamalarında aramalar, direk hatlara aktarılabilir.

Kimler Kullanabilir ?

Global Bulut Santral tüm segmentlerdeki firmalara ve tüm Çağrı merkezlerine hitap edebilen bir hizmettir.Tek çalışanı olan bir firmadan yüzlerce çalışanlı şirketlere kadar her segmente hitap edebilir. Burada önemli olan ihtiyacın tam olarak belirlenmesi ve buna uyan esneklikte dahili hat tanımlanabilmesidir.

Avantajları Nelerdir ?

Global Bulut Santral hizmetinin en büyük avantajı, santral yatırımı gerektirmemesidir. Tüm ip santral özelliklerini kullanabilirken, kurulum, yenileme,güncelleme gibi, önünüze çıkabilecek tüm donanım ve yazılım masraflarından kurtulmuş olursunuz.

Sekreterya yada telefon operatörleri olmayan firmalarda gelen aramaların açılamaması yada yetişilememesi en önemli sıkıntılardan biridir,hatta bu tip görevliler olan firmalarda bile çok sık yaşanan bir problemdir,bununla birlikte gelen aramaların şirket içinde bilgisi yetersiz kişilerce açılması potansiyel bir müşteri tarafında şirketiniz adına prestij kaybına neden olabilir. Global Bulut Santral ile gelen aramalarınızı isterseniz robot operatör karşılar isterseniz direk ilgili dahili numarasına aktarır isterseniz dahiliyle birlikte kişinin mobil telefonuna yönlendirir hatta hiçbir şekilde ulaşılamıyorsa arayan kişinin ses kaydını alıp mail ile size gönderebilir.

Global Bulut Santral ile, çalışma alanınızı sadece ofisle sınırlandırmazsınız. Dahili numaralarınızı, farklı binalarda, şehirlerde, hatta ülkelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.Cep telefonunuzu,bilgisayarınızı yada tabletinizi dahili hat olarak sisteminize ekleyebilirsiniz.

Global Bulut Santral sistemine dahil olan tüm firmalarda isterlerse kendi aralarında da ücretsiz görüşebilirler.Bu sayede devamlı görüştüğünüz firmalarla,örneğin müşterilerinizle ücretsiz görüşme imkanı bulabilirsiniz.

İLETİŞİM
: Global Teknoloji Telekomünikasyon A.Ş.
: Barbaros Mahallesi Çiğdem Sokak Ağaoğlu My Office İş merkezi Kat:3 17-B2 Ataşehir - İstanbul - Türkiye
: +90 (216) 688 55 80
: +90 (216) 688 55 79
: bilgi@globalteknoloji.com.tr